Share this post on:

1995     Kauza kuchařka

Tři majitelé olomouckého vydavatelství Votobia byli stíháni za vydání knihy receptů A. Gottlieba Vaříme s konopím. Okresní soud je osvobodil, ale státní zástupce se odvolal ke krajskému soudu, který v roce 1997 jednoho z vydavatelů odsoudil na 4 roky podmínečně. V únoru 1998 ho zachránila amnestie Václava Havla.

2008    Kauza šalvěj

Dva podnikatelé byli obviněni z šíření toxikomanie, jelikož ve svých e-shopech nabízeli šalvěj divotvornou a popisovali její účinek a užívání. Navzdory námitkám obhajoby, že nejde fakticky ani zákonně o návykovou látku, dostali podmínku, kterou nezvrátilo ani dovolání k Nejvyššímu soudu. Na seznam omamných a psychotropních látek byla šalvěj divotvorná přidána až v roce 2011. 

2010    Kauza syntetické drogy

Polský majitel „Amsterdam shopů“ prodával nebezpečné designové drogy (např. syntetické kanabinoidy a mefedron) coby dekorační či sběratelské předměty. Krajský soud v Olomouci v roce 2012 potvrdil nepodmíněný trest dvou let odnětí svobody a vyhoštění ze země.

2012    Kauza první growshop 

Nejvyšší soud odmítl dovolání provozovatelů growshopu na Semilsku odsouzených a potvrdil jim podmínečné tresty. Tento verdikt předznamenal velkou razii na growshopy v roce 2013. 

2013     Kauza vtip a papírky

Redaktor Jiří X. Doležal byl obviněn za lechtivý vtip a zástupce šéfredaktora Plesl za přiložení dlouhých papírků k vydání Reflexu. Vtip spočíval v rozostřené fotografii lepé děvy s popiskem „4D fotografie – pro zaostření vykuřte 1 gram“. Po čtyřměsíčním stíhání to státní zastupitelství odložilo s tím, že nedošlo k trestnému činu.

2013    Kauza razie na growshopy

Na podzim roku 2013 policie udělal masivní zátah na prodejny s pěstebním vybavením a legálním osivem a obvinila celkem 83 lidí. Celkem 63 osob uznaly soudy vinnými. Došlo k zabavení zboží za miliony korun a jeho část byla následně nabízena ke koupi prostřednictvím Centra zajištěných aktiv ministerstva vnitra. V roce 2019 Ústavní soud vyhověl námitce několika společností a uznal, že došlo „k zabrání věcí v nepřiměřeném rozsahu“.

2014/2021 Kauza kuchařka 2

Majitel nakladatelství Naše vojsko, proslulého vydáním Mein Kampfu či prodejem triček a hrnků s podobiznami nacistických pohlavárů, byl opakovaně odsouzen za opětovné vydání Gottliebovy knihy, tentokrát pod názvem Recepty z konopí. V roce 2021 Ústavní soud nevyhověl jeho dovolání a potvrdil jednoroční podmíněný trest a pokutu 100 000 Kč.

2021 Kauza Legalizace

Šéfredaktor Robert Veverka a vydavatelství magazínu Legalizace byli trestně stíháni od léta roku 2020 a od Okresního soudu v Bruntále si odnesli nepravomocný rozsudek ve výši jednoho roku odnětí svobody s dvouapůlletou podmínkou a pokutu 50 000 Kč.


Dle údajů Národní protidrogové centrály tvořilo v druhé polovině 90. let šíření toxikomanie mnohdy i více než 20 procent všech drogových přečinů. Nicméně i tak jsou za tento trestný čin v dnešní době každoročně odsouzeny jedna až dvě desítky osob.