Share this post on:

Magazín Legalizace a jeho šéfredaktor Robert Veverka čelí obvinění ze šíření toxikomanie a příští týden budou mít v Bruntále soud. Robertovi hrozí za popularizaci konopí až 5 let vězení i tučná pokuta.

Ano, to je ten nechvalně proslulý gumový paragraf, jako vystřižený z období normalizace. Pomocí něho může vrchnost postihnout prakticky cokoli, co se jí nelíbí a co nějak souvisí s látkami, rostlinkami či houbami měnícími vědomí. Nejprve se hodil proti prodejcům rajského plynu, šalvěje divotvorné (když ještě nebyla zakázaná), i nových syntetických drog). Před osmi lety však tým policejních právních konstruktérů přišel se zcela novou konstrukcí zvanou “Frydrychův řetěz”, pomocí které pak úspěšně zlikvidovali desítky growshopů.

Ve stejném roce málem dopadlo kladivo gumového paragrafu na Reflex a Jiřího X Doležala za vtípek: “4D fotografie – pro lepší čitelnost vykuřte gram marihuany”. Už tehdy jsem si kladl otázku, na koho má policie spadeno příště, protože bylo veřejným tajemstvím, že magazín Legalizace či Konoptikum dráždí plukovníka Frydrycha (fanatického drogobijce) přinejmenším stejně jako JXD. Ten nakonec ze spárů zkostnatělé české justice vyvázl, protože Městské státní zastupitelství asi naznalo, že soudit novináře za takový vtípek je absurdní nejen ve svobodnějších zemích, ale i v Česku.

Od té doby však již uplynulo dlouhých 8 let, takže jsem doufal, že prohibicionisté se smířili s tím, že magazín Legalizace a jemu podobné “huličské plátky” (což nemyslím nijak hanlivě) tu s námi zůstanou. Bohužel jsem se pletl. Plíživé zpřísňování protidrogové politiky neskončilo, jenom se o něco zvýšila kognitivní disonance, čili rozpor mezi postoji značné části veřejnosti a skutečným stavem věci.

Na jedné straně tu máme desítky či stovky tisíc lidí, kteří pokládají rekreační či léčebné užívání konopí za běžnou součást svého života. Hlasití příznivci legalizace jsou již v Parlamentu a brzy jich tam (doufejme) bude ještě víc. A na druhé straně tu panuje středověk a hon na Veverku za to, že 11 let vydával prokonopný lifestylový magazín a jako bonus k němu kromě propagování racionální regulace a informování o rizicích občas přiložil i nějaké to semínko. Právě tím semínkem nejspíš překročil Robert pomyslnou hranici v hlavách policistů a státních žalobců, a po deseti letech pečlivého pilování se teď rozhodli vyzkoušet svou právní konstrukci u soudu. Ale obvinění má asi 50 stran a podrobnosti se dozvíme až příští týden.

Hlavní soudní líčení se koná v úterý 5. října 2021 v 8:30 hodin u Okresního soudu v Bruntále, v místnosti číslo dveří 210A ve 2. poschodí.


Zdroj: https://rostlinky.net/legalizace-vs-gumovy-paragraf/